Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eskiz.com

**eskiz**

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Dergimiz Kasım ayında sizinle...
üye bulana +50 rep anında (: üye bulmak kutsal görev * online üyeye gerçekten çok ihtiyacımız var lütfen üye bulmamıza yardımcı olun ~

Finlandiya

4 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Nerdensn..?? : Suomi~
İş/Hobiler : ..kitaplar^
Lakap...??? : prensess (:*
Rep :
Finlandiya Left_bar_bleue110 / 900110 / 900Finlandiya Right_bar_bleue

Teşekkür : 9

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: -Poe*'^

Finlandiya Empty
MesajKonu: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 4:25 am

Bugünkü Toplantıyı Saunada Yapıyoruz !

Eğer sessizlikten hoşlanıyor, doğaya ve spora tutkunsanız, teknolojik yenilikleri takip ediyor, Akdenizin gürültüsünden ve kalabalığından sıkıldıysanız, biraz huzur arıyorsanız...Açın atlası ve kuzeye doğru ilerleyin, işte orada, Finlandiya karşınızda duruyor. Bu yazıda, Finlandiya ile ilgili biraz bilgi edinecek ve bu coğrafyada yaşanan günlük hayatlardan izler bulacaksınız...

Finlandiya Nerede ?

Finlandiya aslında çoğu insanın pek tanımadığı bir ülke, çünkü ayak altında dolaşmıyor, kendinden çok fazla söz ettirmiyor. Finlandiya deyince insanın aklına ilk soğuk geliyor, daha sonra ren geyikleri ve Noel Baba, saunalar, sarışın güzel kızlar, Eurovision şarkı yarışmalarında garip dille söylenen
başarısız şarkılar ve son olarak da, hepimizin sesini uzaktan bile ayırt edebildiğimiz Nokia cep telefonları...

Hepimiz Finlandiya'yı Avrupa’nın kuzeyinde, İskandinav ülkelerinden biri olarak görüyoruz, uzaktan öyle gibi gözükse de, aslında Finlandiya ile Türkiye bir anlamda aynı kaderi paylaşıyor. Biz nasıl Avrupa ile Ortadoğu arasına sıkışmışsak, Finlandiya da Rus ve İskandinav kültürlerinin arasında
kalmış.

Finlandiya'nın Rusya ile 1269 km, Norveç ile 727 km, İsveç ile de 586 km ortak sınırı var. Finlandiya'nın en doğusunda bulunan Joensuu şehri ile İstanbul neredeyse aynı boylamda. Kısacası, Finlandiya Avrupa'dan çok Orta Asya'ya yakın. Zaten Finlandiya çoğu kişi tarafından İskandinav ülkesi olarak değil Baltik ülkesi olarak sınıflandırılıyor. Ülkenin diğer isimlerine gelince: Baltik Kızı, Bataklıklar Ülkesi, Göller Ülkesi ...

Finlandiya'nın Kısa Tarihi

Finlilerin ataları, Finlandiya'ya bugünkü Estonya üzerinden gelmişler ve o güne kadar güneyde huzur içinde yaşayan Laponları kuzeye göç etmeye zorlamışlar. 1155'te İsveç kralı Eric tarafından istila edilen ülke tam 650 sene İsveç tarafından yönetilmiş.1808'de kapı komşusu Rusya, Finlandiya'yı İsveç'ten almış ve kendi topraklarına dahil etmiş. 1917'de Rus ihtilali sırasında Finlandiya nihayet bağımsızlığını kazanmış.

Çok geçmeden, Finlandiya kendi ayaklarının üstünde durmayı öğrenip, ismini tarihe birçok kez yazdırmayı başarmış. 1952'de Dünya Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış, 1975 ve 1992'de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konseyi (AGIK) Helsinki'de toplanmış. Finlandiya 1999’da Avrupa Birliği başkanlığını üstlenmiş.

Tipik Finli Neye Benzer ?

Bir kere Finli, illaki uzun boylu, ince ve sarışın olacak diye bir kural yok. Bir genelleme yapmak gerekiyorsa, Finlilerin inanılmaz güzel ciltleri var, şeffaf, pürüzsüz ve parlak, sanki hepsi yeni banyodan çıkmış gibi...Renklere gelince, Finliler siyah saça çok meraklılar, bizde
nasıl herkes saçını sarıya boyatıyorsa burada da herkes, erkekler dahil, siyaha boyatıyor. Bir de gençler arasında saçlarını Afrikalılar gibi ördürtüp etnik bir görüntü sergileyenler çoğunlukta.

Finlandiya'da küçük el ve ayaklı kadın bulmak çok zor, ayağınız ve bedeniniz 38'in altındaysa çocuk mağazalarına buyurun. Bu konuda erkekler çok şanslı, eğer beğeniyorlarsa kadın reyonlarından, ayakkabı veya kıyafet alabilirler. Vitrinlerde kadın ayakkabı modelleri 40 numara olarak sergileniyor (Bizde vitrinde güzel görünsün diye her modelin 36 numarası sergilenir ya...) ve bu numaralar 43-44'e kadar gidiyor. Ayakkabıcı vitrinleri kayıkhaneyi andırıyor...

Finli Zamanını Nasıl Geçirir ?

5.5 milyon insanın yaşadığı ülkede 1.5 milyon sauna var. Kısacası saunası olmayan ev yok gibi... Finliler haftada en az 2-3 kez saunaya girerler, saunanın, terlemenin ve yıkanmanın dışında sosyal bir işlevi de var. Ailenin ve dostların bir araya gelip, dış dünyadan kopup muhabbet etmesini sağlar.
Finlandiya'da saunaya kadın ve erkekler ayrı girerler ve toplam 2 -3 saat kalırlar (soğuklanmak ve duş dahil).Çoğu zaman, saunalarda önemli kararlar alınan toplantılar da yapılır. Eğer şirketin kendi saunası yoksa, yönetim kurulu toplantıları için lüks saunalar kiralanır. Terlemenin ve saunalarda kullanılan huş ağacının kokusunun, zihni ve bedeni canlandırdığına inanılır.

Saunanın dışında kalan zamanlarda Finliler doğaya aşıktır, %71'i orman olan ülkeleri ile gurur duyarlar ve bol bol yürüyüşe çıkıp, mantar, çilek, frambuaz toplarlar. 65.000 göl olan ülkede balıkçılık da çok yaygın. Çoğu Finli hafta sonunda balığa çıkar veya teknesine atlayıp çevredeki 30.000 adadan birkaçını dolaşır.

Doğa ile arası iyi olmayanlar ise özellikle uzun kış aylarında kendisini içkiye verir. Diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi Finlandiya'da da alkolizm önemli bir sorun ve bu sorun erkekleri olduğu
gibi kadınları da vuruyor.

Finli, gerek iş yaşamında gerek özel yaşamında bireysel ve yalnız olmayı yeğler. Tatil anlayışına bakarsak bunu anlamak daha kolay olacak. Finli tatillerini göl kenarındaki küçük evinde ailesi ile geçirir. Bu evler tamamen ormanın içinde olup birbirinden çok uzaktadır, tatil Finli için
kafayı dinlemek ve doğa ile baş başa kalmak demektir. Zaten çoğu Fin tatil kasabasında ne bir kafe, ne de bir restorana rastlamak mümkün.

Sükunet Altındır...

Finliler çok az konuştukları için ağızlarından çıkan her kelimeyi çok ciddiye alırlar. Konuşurken verilen tüm sözler Finli tarafından imzalı anlaşma gibi algılanır (karşısındakinin sözlerini de ayni şekilde ciddiye alır). Eğer bir Finliye laf olsun diye "Aaaa hiç görüşemiyoruz, bir ara görüşelim bir şeyler yapalım"derseniz ve sonra aramazsanız fena halde bozulur. Çünkü Finliler "laf olsun" diye konuşmaz, iki insan arasındaki, çoğu kültürde rahatsızlık veren sessizlik, Finliler tarafından normal karşılanır ve sohbetin bir parçası sayılır. Kısacası, Fince bilmemek aslında Finlandiya'da
büyük bir sorun değildir, aynı dili konuşanlar bile zaten birbiriyle sessizce anlaşırlar.

Bu ülkede flört etmenin de adabı farklıdır, konuşmalarda hiçbir zaman ilanı aşk veya iltifat yer almaz. Eğer bir barda biri sizi dansa kaldırıyorsa bu en büyük iltifattır, veya toplu halde bir yere gidildiyse ve çıkışta kendinizi gruptan biriyle yan yana yürürken bulursanız, bunun anlamı : "Kimin
evine gidelim, senin mi benim mi" ? demektir.

İş hayatına da yansıyan bu "sessizlik", yabancılarla çalışırken kimi Finlinin başına iş açtığı için, bu soruna da şirketler "sosyallik" eğitimi vererek çare bulmuşlar. Bazı derslerin konusuna gelirsek:

-Birlikte çalıştığın kişilere sıcak ve ilgili davranmanın püf noktaları -Havadan sudan konuşma sanatı?
-Diyalog kurmanın temel ilkeleri

Finliler ile çalışan bir yöneticinin dediği gibi: "Hiç kimseden bilgi alamıyorum, tüm günümü beyin okumakla geçiremem ki !"En azından bu konuda memleket olarak derse ihtiyacımızın olmadığı kesin !

Sessizlik tüm sektörlerde olduğu gibi servis sektöründe de yaygın, turizm acentasından bilgi istediğinizde 1-2 kelime ile yetinmek zorunda kalabilirsiniz. Restoranda garson bir kez servis yaptıktan sonra pek ortalarda gözükmez. Hesabı istemek için garsonun dikkatini çekecek birkaç numara yapmanız veya peşinden koşmanız gerekebilir.

Cep Telefonları

Normal telefon icat edildikten sonra, Finlandiya telefonu ilk ve en yaygın kullanan ülkelerin başında yer almış. Ne tesadüf ki, cep telefonlarının yaygınlaşmasında ve gelişmesinde de, Finlandiya’nın dev telekomünikasyon şirketi Nokia, sektöründe başı çekiyor. Bugün Finlandiya’da toplumun % 60'ı cep telefonu kullanıyor. Finliler eskiden beri yeni keşiflere ve teknolojiye meraklılar.

Finlandiya’da cep telefonuyla konuşmak o kadar yaygın ki, bir iş yemeğinde birlikte yemek yiyip, tek laf etmeğe fırsat bulamadan cep telefonuyla konuşan çoktur. Kimi zaman, cep telefonu kredi kartı işlevini de görür, otomatik makinelerden para atmadan sadece numaranızı yazarak, tren bileti veya içecek alabilirsiniz Harcamalarınız, cep telefonu faturasına ek olarak gelir.

Toplumda Kadının Yeri
Finli kadın Avrupalı hemcinslerine göre çok şanslı, eşitlik konusunda yapabileceği pek bir şey kalmamış, bu konuda zaten epey yol almış durumda. Dünyada ilk kez oy kullanan kadınlar Finliler, 1906'da bu hakkı kazanan kadınlar tam bir asırdır aktif politikanın içindeler. Finlandiya bu
senenin başına kadar tamamen kadınlar tarafından yönetiliyordu, hem Cumhurbaşkanı, hem de Başbakanı kadındı.

Finli kadınların % 71'i tam gün çalışıyor, bu oran Avrupa geneline göre çok yüksek..
Eğitim kalitesi açısından dünyanın ilk üçüne giren Finlandiya'da, kadınlar erkeklere oranla eğitimlerine daha çok önem veriyorlar.

Resmi olarak 10 ay doğum iznine sahip olan Finli anne babalar, istedikleri takdirde bu sureyi paylaşabiliyorlar. 5 ayın sonunda anne işe dönerken baba bebeğe bakabiliyor. Eşitlik diye işte buna derler...Bu yüzdendir ki sokaklarda bebek gezdiren baba sayısı dikkat çekecek kadar çok.

Finlandiya’ya Neden Gidilir ?

Finlandiya’ya ilk başta iş için gidilir. Eğer iş için gitmiyorsanız, yaz aylarında hiç batmayan güneşi görmek, gece yarısı kuzey kürenin kendine özgü renklerinde denize girmek, yeşile ve suya olan açlığınızı gidermek, Rus ve İskandinav mimarisini bir arada görmeye gidersiniz.

Eğer tercihiniz kışın gitmekse, donmuş dalgaları, gölleri ve denizleri görmek, kuzeyde Laponya’ya gidip beyaz bir okyanusta kaybolmak, Noel Babanın köyüne gidip, ren geyikleriyle gezintiye çıkmak sizi cezbedebilir.

kaynak :
http://www.hurriyet.com.tr/agora/article.asp?sid=6&aid=627
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 4:26 am

flood degildir msjın özelligini bozmayayım diye yapıyorum :

Finlandiya'da küçük el ve ayaklı kadın bulmak çok zor, ayağınız ve bedeniniz 38'in altındaysa çocuk mağazalarına buyurun. Bu konuda erkekler çok şanslı, eğer beğeniyorlarsa kadın reyonlarından, ayakkabı veya kıyafet alabilirler. Vitrinlerde kadın ayakkabı modelleri 40 numara olarak sergileniyor (Bizde vitrinde güzel görünsün diye her modelin 36 numarası sergilenir ya...) ve bu numaralar 43-44'e kadar gidiyor. Ayakkabıcı vitrinleri kayıkhaneyi andırıyor...

Finlandiya 46176:D:D:D
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Fan Club : Finlandiya Cfgh_c10
Ruh Halin : bulduu ilk yerden atlıycak :)
Rep :
Finlandiya Left_bar_bleue100 / 900100 / 900Finlandiya Right_bar_bleue

Teşekkür : 7

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 12:13 pm

:) ha ha süpermiş.benim ayak numaram biraz büyükde.ama prensip olarak finlandiyaları türkler pek sevmez
https://eskiz.4umer.com
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Nerdensn..?? : Lapland
İş/Hobiler : Çorap ve küpe koleksiyoncusu^-sanat+edebiyat
Rep :
Finlandiya Left_bar_bleue15 / 90015 / 900Finlandiya Right_bar_bleue

Teşekkür : 3

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: pain brings art to life

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 1:10 pm

ben çok severim o.o bunların hepsini bilsem de teşekkür ederim. tek amacım finlandiyaya gitmek şu sıralar o.o
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 22, 2009 1:35 pm

Finlandiya 46176 ben öyle bir sey hic duymadım..onların biz ve dilimize karsı ilgileri var ama
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 6:37 am

hayır. bir arkadaşım anlatmıştı bir zamanların tv haberiydi.
bir türk finlandiyaya gidiyor işte orda bir arkadaşı var çok iyi biri. böyle o arkadaşı bunu başka arkadaşlarıyla tanıştırıyo başta her şey güzel. daha sonra o arkadaşı bunun bir türk olduğunu söylüyor diğerlerine ve insanlar bunu hayıflayıp etrafından uzaklaşıyorlar. o türkün arkadaşının söylediği laf ise: türk olduğuna bakmayın çok iyi çocuktur... -.-"
türklerin finlierden hayıflanmasının nedeni ise finlandiyanın özgür, demokratik ve gereksiz şeyleri tartışmayı sevmeyen bir "metal" ülkesi olması gerekçesidir diye düşünmekteyim. -.-" onları seversek bir şeyler öğrenir ve nebze kadar aklımız başımıza gelir ya......
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 6:44 am

ya çok fazla hayransınız ama ben başka şeyler duymuştum.tarihten gelen bişiler var.tam hatırlamıyorum ama öğrenip yazıcam buraya
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 6:53 am

ya tatar türklerini mi ne kovmuşlar finlandiyanın olduğu yerden onlar yerleşmişler sanırım bi de o var. ama iyi ki yapmışlar avrupanın neredeyse en teknoloji ve demokratik ülkesi finlandiya..
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 7:04 am

biraz milliyetçi diyebilirsin benim için ama türkleri aşağılayıp diğer avrupa ülkelerine hayran olmak bana garip geliyo
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 7:53 am

türkleri aşağlıyorum bu doğru ama diğer avrupa ülkelerini değil iskandinav sayılabilecek daha doğuda olan ve avrupadan birazcık kopuk bir ülkeyi yüceltiyorum. türkleri aşağılamamın tek sebebiyse kendi içimizde hiç bir uyumumuzun olmayıp dilimizde ne mutlu türküm diyene sözünün dolaşması. gerçekten atatürk türkçülüğünü yerine getiren kaç kişi var ki burda. bir "azınlık". neyse ben yavaşça başka konulara kayıyorum ondan susmalıyım sanırım :)
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Ruh Halin : normale döndü (:
Rep :
Finlandiya Left_bar_bleue140 / 900140 / 900Finlandiya Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeCuma Ocak 23, 2009 11:36 am

benim öyle ülkelere avrupaya falan fazla ilgim yok açıkçası
zaten Türk'ün Türk'ten başka dostu olduğunu da zannetmiyorum
sevmiyorum yabancıları
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePaz Ocak 25, 2009 2:25 am

neyse deniz kapatalım bu konuyu.bir birlik yok diyosun ama bu başkalarının soçu değil bu bizim suçumuz.hiç kimse kendine pay biçmiyo suçu sürekli başkalarında arıyo.ben sevmiyorum finlandiyalıları.
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePaz Ocak 25, 2009 1:43 pm

peki haklısın kapattım.
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePtsi Ocak 26, 2009 2:01 pm

yaaaaa baslıgıma ne yaptınıııızzz Finlandiya 46176

farklı iklim ülke tanıtalım dedim karsı olmanızı belirtmeniz gerekmiyordu okuyun gecin yaa..gitti yaktınız baslıgımıı uuf cok sinirlendim Finlandiya 46176

yok size daha baslııık Finlandiya 46176
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeSalı Ocak 27, 2009 4:27 pm

iyi de kapattık zaten konuyu; teşekkür ederim kendi adıma bilgilerin için. bu ülkeyi seviyorum başa alalım muhabbeti, tamam....
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 8:48 am

tamam Finlandiya 46176

Fin Hamamı ( Sauna ), Ren Geyikleri, Buzul Gölleri, Zambak Çiçeği, Nokia Cep Telefonları, Ormanları, Lapplar ( Samiler ) ve Kültürleri, Kağıt Üretimi ve İhracatı, Rauma ve Helsinki Şehirleri ile tanınır.

wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 8:48 am

EN YAŞANILASI ÜLKE FİNLANDİYA
Finlandiya En-yasanilasi-ulke-finlandiya_o
Resmi büyütmek için tıklayın

Dünyada En Yaşanılası Ülkeler Sıralamasında Türkiye 70. Sırada Yer Aldı. En Yeşil Ülkeler Olarak Değerlendirilen Kuzey Ülkelerinden Finlandiya En Yaşanacak Ülke Seçildi.
Dünyada en yaşanılası ülkeler sıralamasında Türkiye 70. sırada yer aldı. En yeşil ülkeler olarak değerlendirilen kuzey ülkelerinden Finlandiya en yaşanacak ülke seçildi.
Reader's Digest adlı Amerikan dergisinin yaptığı araştırmaya göre, soğuk Kuzey ülkeleri yeryüzünün en yeşil yerleri ve bunlardan Finlandiya yaşanacak için en iyi ülke. Derginin dünyanın en yeşil, en yaşanabilir ülkeler ve şehirleri araştırmasında, ilk beşi, sırasıyla Finlandiya, İzlanda, Norveç, İsveç ve Avusturya oluşturdu. Bu ülkeleri de İsviçre, İrlanda, Avustralya takip etti. Gelir, eğitim gibi sosyal etkenlerle çevre etkenlerinin incelendiği araştırmada, Finlandiya'nın kaliteli hava ve suyunun yanı sıra bebek ölümlerindeki düşük oranı, vatandaşları doğal afetlerden, su kirliliğinden koruması açısından birinci sırada olduğu belirtildi.

--alıntıdır--yani aslında herkes biliyor ama xD
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 8:50 am

Genel Bilgiler

El değmemiş saf bir tabiatın ve berrak suların meydana getirdiği kontrastlardan oluşan bu İskandinav ülkesinde, dört mevsim her türlü aktivitenin içinde yer alabilirsiniz. Topraklarının %10'u su ve %69'u ormanlar ile kaplı olan Finlandiya'da 188.000 göl ve 179.584 ada bulunur.

Ülkenin Laponya olarak adlandırılan kuzey bölgesi, arktik bir iklimin ve yüksek zirvelere sahip dağların olanak tanıdığı kar kayağı ve dağ yürüyüşleri için mükemmel bir bölgedir. Finalandiya'nın Göller Bölgesi'ni oluşturan ortadoğu bölümü; parlak mavinin renk verdiği göl labirentleri, nehirler, su kanalları, görkemli ormanlar ve vadiler, adalar ve binlerce km'yi bulan Finlandiya Körfezi sahili ile Avrupa'nın en büyük göl bölgesi ve tabiatın en mükemmel mucizelerinden biridir. Bothnia Körfezi boyunca uzanan Batı Sahili Bölgesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Rauma'dan kuzeydeki ünversiteleriyle bilinen Oulu kentine kadar uzanmaktadır. Uzun kumdan plajlar ve tarihi liman kasabalarının süslediği bu bölge, geniş çiftlik arazileri ve ihtişamlı nehirler ile kaplıdır.

Finlandiya'nın takımadalardan ve tarihi eserlerden meydana gelen güney bölgesi, ülkenin kültürel ve sosyal yaşam açısından en zengnin bölümüdür. 6.500'Ü bulan Alanda adaları bu bölgede yer alır. Bu adalar, yerel halkın ve turizm sektörünün en gözde tatil ve eğlence noktalarıdır. Finlandiya'nın Estonya'ya bakan güney bölümünü oluşturan başkent Helsinki bölgesi, ülke nüfusunun en fazla yoğunlaştığı alandır. Helsinki sekiz Avrupa kentiyle beraber Avrupa Kültür Başkenti ünvanına sahiptir. Engin park ve bahçeler, yemyeşil alanlar, adalar, arkeolojik ve mimari eserler ve Avrupa'nın en önemli limanlarından biri olan Helsinki Limanı, insanın bir başka yerde yaşayamayacağı tecrübeler sunar.
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 9:01 am

http://www.uzmantv.com/finlandiyadan-ne-alinabilir

bu da izlenebilecek bir video uğraştım koyamadım olmuyooo bozuk mu ne xS

neyse Finlandiya 46176 buyrun izleyin ..
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 9:02 am

Finlandiya'dan ne alınabilir?

deniiz gidersen geridekilere ne getirebileceğini göstermek istedim Finlandiya 46176:D

http://www.uzmantv.com/finlandiyadan-ne-alinabilir
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeÇarş. Ocak 28, 2009 12:28 pm

hey tanrım xD teşekkür ederim; sana camdan kale yaptırıcam @..
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 29, 2009 5:50 am

Finlandiya 46176 cok sagol yaa Finlandiya 46176:D tmm bekliyorum Finlandiya 46176 neyse ona da razıyım finlandiyadan gelmis olsunda Finlandiya 46176
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimePerş. Ocak 29, 2009 9:35 am

ben bi gitsem finlandiyayı getiririm ama işte.. ^-^
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeC.tesi Ocak 31, 2009 8:23 am

Finlandiya 46176 büyü biraz gidersin Finlandiya 46176 ea'cı mısın elçi ol?? Finlandiya 46176:D
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Rep :

Kişisel

Finlandiya Empty
MesajKonu: Geri: Finlandiya   Finlandiya Icon_minitimeC.tesi Nis. 18, 2009 1:11 pm

ydciyim olmaz mı Finlandiya 46176

Finlandiya
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki