Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eskiz.com

**eskiz**

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Dergimiz Kasım ayında sizinle...
üye bulana +50 rep anında (: üye bulmak kutsal görev * online üyeye gerçekten çok ihtiyacımız var lütfen üye bulmamıza yardımcı olun ~

UnutuLan Türkçe (!)

+2
berika
Sümeyra
6 posters
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Nerdensn..?? : Ankara
İş/Hobiler : Öğrenci^^
Fan Club : UnutuLan Türkçe (!) Untitl11
Ruh Halin : MutLu
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue400 / 900400 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Teşekkür : 5

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

UnutuLan Türkçe (!) Empty
MesajKonu: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeCuma Şub. 06, 2009 12:57 pm

Son zamanlarda dilde meydana gelen yabancılaşma giderek hızlanıyor. Bunun en çarpıcı örnekleri yabancı isimli mağazalardaki inanılmaz artış… Özellikle gelir düzeyi yüksek semtlerde kullanılan argoyla karışık İngilizce-Türkçe arası bir dil, sırf farklılık ve dikkat çekmek için kullanılan sözcükler ne yazık ki Türkçeyi kirletmeye devam ediyor. Televizyonlardaki kalitesiz programlar da bu kirlenmeyi arttıran en önemli faktörlerden biri… Gerçekte Türkiye’de üretilen malların sırf üzerinde yabancı bir isim var diye tercih edilmesi ise ayrı bir olay…

Ankara’nın 3 önemli caddesinde yaptığımız araştırmada karşımıza ilginç bir tablo çıktı. Bahçelievler 7.cadde de 90, Tunalı Hilmi caddesi’nde 98, Hoşdere Caddesi’nde 121 tane yabancı isimli mağaza tespit ettik. Daha çok gelir düzeyi yüksek kesimin ilgi gösterdiği bu 3 caddenin tabelalarında Türkçe kullanımı %40-50 civarında.

[center][size=12]Türkçe tabelanın yadırgandığı caddelerden Hoşdere Caddesi’nde Estetica Kuaför ve Gis Club işletme sahiplerinin görüşlerini aldık. Türkçe yerine yabancı bir isim koymalarının nedenini sorduk;

Estetica Kuaför’ün sahibi Mesut ÇİT; “ Benim yabancı bir isim koymamın nedeni buranın geçmişten beri seçkin bir semt oluşudur. “estetica” sözcüğüne de dergilerden esinlenerek karar verdim. ATO ya da Çankaya Belediyesi’nden hiçbir yetkilinin bize tabelanız Türkçe olsa daha iyi olur ya da yabancı isim istemiyoruz gibi uyarıları olmadı. Sonuç olarak bizde Türkçe olsun isteriz tabelalarımız. Herkes yaparsa biz niye yapmayalım.”

Gis Club’ın sahibi Burç Mergen ; “GİS aile fertlerimizin adlarının baş harflerinin kısaltması. Yanına da Club’ın gideceğini düşündük. Böyle bir yer de club kelimesini daha uygun gördük Çünkü modern ve yenilikçi bir hava veriyor. Esasında tabelalardaki yabancılaşmanın o kadar da kötü olmadığını düşünüyorum. Çünkü Türkiye’nin yarısı cahil. Hiç değilse bilmeyenler yabancı dil öğrenebilirler. Bu yolla da batıya daha yakın olabiliriz. Zaten ATO ya da Çankaya Belediyesi’nin bu konuda bir yaptırımı olmadı.”

Haberimizle ilgili görüştüğümüz Çankaya Belediyesi Başkan Yardımcısı Duran YÖNEL şunları söyledi;

“Ruhsat verirken Türkçe olması yönünde sözlü olarak telkinlerimiz oluyor. Bu konuda yaptırımımız yok. Eğer yaptırım uygularsak düşüncesini gasp etmiş, kamu gücünü belediye üzerinden kullanmış oluruz. Bu da tercih ettiğimiz bir yöntem değildir. Bu konuda sivil toplum örgütleriyle de görüşmelerimiz oluyor. Dildeki yabancılaşmayı eğitim yoluyla halletmek istiyoruz. Hemen yarın yabancı isimler kalkıyor dersek olmaz. Bunun yerine Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi bir Kuvay-i Milliye ruhu ile konuyu çözüme kavuşturmalıyız. İçinde üniversitelerin, devletin, sivil toplum örgütlerinin, belediyelerin olduğu geniş bir katılımla hep birlikte çözüme kavuşturmalıyız. Ayrıca dildeki bu yabancılaşma bir dil emperyalizmi, bir kültür emperyalizmidir. Zaman içinde eğitim yoluyla çözüme kavuşturmak uygun olur. Belediye olarak düşüncemiz bu yönde.”

Ankara’nın önemli caddelerindeki, yabancı isimli mağazaların bu denli çok olması Ankara Ticaret Odası’nı da rahatsız etmiş olacak ki Oda Başkanı Sinan AYGÜN’den 06.12.2005 tarihinde yazılı bir açıklama geldi.. Konu hakkında yazılı açıklama yapan AYGÜN şunları söyledi;

“Nasıl çocuğumuza Hans, Jack, Tom adını koymuyorsak, işyerlerimize de ürünlerimize de yabancı isimler koymamalıyız. Simiti simmit, balonu baloon, salonu saloon, pazarı baazar şeklinde yazarak Türkçe’yi eğip büküyoruz gelin bu toplumsal talebi bir kampanyaya dönüştürelim. İşyerlerimizi, ürünlerimizi yabancı isimlerden arındıralım”

Mağazaların yabancı isimli olmasına da değinen AYGÜN şunları söyledi;

[size=12]Yasalara göre şirketlerin ticaret ünvanlarının Türkçe olarak belirlendiğini, ancak bu maddeye bir istisna olarak şirketin faaliyet konusuna giren mal ve hizmetin yabancı dilde olması ya da şirket ortakları arasında bir yabancının olması halinde şirket isminde yabancı kelime bulundurulmasına izin verildiğini anlatan Aygün, “Caddeye çıktığımızda görüyoruz ki, istisna bir genel kural haline gelmiş. Etrafta Türkçe konuşan olmasa kendimizi yabancı bir ülkede hissetmememiz mümkün değil” diye konuştu.

ALINTIDIR
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Fan Club : UnutuLan Türkçe (!) Cfgh_c10
Ruh Halin : normale döndü (:
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue140 / 900140 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Teşekkür : 3

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Şub. 07, 2009 11:07 am

Sağol Sümeyra.Bahçeli 7. caddede bi mağaza var.Adı Shopping Dünyası.Ya bu ne dedim görünce resmen şok oldum.
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Nerdensn..?? : Suomi~
İş/Hobiler : ..kitaplar^
Lakap...??? : prensess (:*
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue110 / 900110 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Teşekkür : 9

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: -Poe*'^

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Şub. 07, 2009 11:51 am

Ben öyle dükkanlara girince de Türkçe'yi katlettinizde ne oldu yapıyorum UnutuLan Türkçe (!) 46176: Ne anlamı varsa yabancı isim koymanın..

Babama sormuştum hatta bu dükkanlara yabancı isim koymayı yasaklasın belediyeler olmaz mı diye demişti ki torpilin en bol olduğu ülke Türkiye.. O bizim ülkemizde hayatta olmayacak bir şey .. Uf bu Türklerin bu özelliklerinden nefret ediyoruum ..

UnutuLan Türkçe (!) 824272 Ya aslında çok üyemiz olacak toplu boykot yapacağız haberlere felan çıksak ( UnutuLan Türkçe (!) 474104 ) sesimizi bir yerlere kişilere duyursak birşeyler yapabiliriz bu konuda..
elif
SüPeR MoD
SüPeR MoD
elif

Kadın
Nerdensn..?? : izmit
İş/Hobiler : emreaydın ile ilgili herşey hobim:D emreeeee aşkımsın:):):)
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue300 / 900300 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Teşekkür : 0

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: mtvema video müzik ödülleri avrupanın en iyi sanatçısıs;EMREAYDINNNNNN=)))))MTV DEN ÖDÜL ALAN TEK TÜRK SANATÇI=)BİTANEMSİNNNN

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Şub. 07, 2009 1:55 pm

keşke gerçekten kaale alsalar cansu ya...malesef bilinçsiz bireyler yetişiyor..şimdi sıra bizde ama biz bunlara dur demeliyiz ki gelecek nesiller böyle olmasın..belki biz bilinçli olursak aşabiliriz tüm bunları
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue110 / 900110 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Kişisel

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePaz Şub. 08, 2009 4:41 am

Biz yetmeyiz bence.. Şurda kaç kişiyiz ki ..
elif
SüPeR MoD
SüPeR MoD
elif

Kadın
Nerdensn..?? : izmit
İş/Hobiler : emreaydın ile ilgili herşey hobim:D emreeeee aşkımsın:):):)
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue300 / 900300 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: mtvema video müzik ödülleri avrupanın en iyi sanatçısıs;EMREAYDINNNNNN=)))))MTV DEN ÖDÜL ALAN TEK TÜRK SANATÇI=)BİTANEMSİNNNN

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePaz Şub. 08, 2009 4:57 am

biz derken siteyi kastetmedim canım...hani bizim yaşımızdaki gençler felan..
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Rep :

Kişisel

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePaz Şub. 08, 2009 12:34 pm

Etrafımızdaki çoğu kişinin umrunda bile değil bu uf UnutuLan Türkçe (!) 71929 UnutuLan Türkçe (!) 710132
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Lakap...??? : lakabın da...lakap takanın da...
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue0 / 9000 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Tem. 11, 2009 8:06 am

bu yabancı isim koyma modası ülke turist alıo ya hani az biraz onlar yabancılık çekmesin die yapılan bişe die düşünmüştüm ben hani anlasınlar orda bi cafe yada alışveriş merkezi olduğunu falan.. ama amacını aştı biraz aldı yürüdü yani..
ama sorun yok bence nolcak ki sanki alışveriş merkezi yazmasa da shopping centre yazsa.kime ne zararı var büyütmeyin bu kadar :/
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue400 / 900400 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePaz Tem. 12, 2009 2:28 am

Yakında 'Türkiye Cumhuriyetinde ' Türkçe yerine herhangi başka bir diL konuşuLduğunda da abartmayın demeyi ihmaL etme o zaman..
Zaten bir üLkede tamamıyLe kendi diLinden başka bir diL kuLLanıLıyorsa o üLke zaten kendi benLiğini kaybetmiş, kendi diLine, vatanına, toprağına, geçmişine, atasına sahip çıkamamıştır..
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue0 / 9000 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePtsi Tem. 13, 2009 7:01 am

yani sen diosun ki türkler atasına toprağına tarihine çok güzel sahip çıkıo bi dil eksik kalıo öyle mi ?
günümüzde sanmıorum ki küçük bi azınlık dışında tarihini gerçek anlamda bilen insanlar olsun
yada gerçekten toprağımıza sahip mi çıkıoruz acaba dönüm dönüm satılmıo yabancılara türk toprakları dimi güneyde ?
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePtsi Tem. 13, 2009 10:58 am

Seni gayet iyi anLıyorum ben ama insanLar biLinçLendiği takdirde ne bu üLke toprakLarı satıLır, nede Türkçe yok oLur..
Bizim amacımız, gayemizde bu zaten..
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 8:13 am

o kadar okul öğretmen yada eğitici bi ton faktör bunu başaramamış türk halkı hala bilinçlenememiş de bunu kendisinin bile bilinçli olduğundan şüpheli olduğum bi grup genç mi yapacak ?
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Rep :
UnutuLan Türkçe (!) Left_bar_bleue140 / 900140 / 900UnutuLan Türkçe (!) Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 10:07 am

bir yandan Türkçenin bu durumuna çok üzülüyorum bir yandan da piskolok'a (adını bilmiyorum özür dilerim) çok hak veriyorum.halk malesef ki çok bilinçsiz,bu durum kimsenin umrunda değil.bilinçlenecekleri falan da yok zaten bu gidişle.ben hiçbir şey yapmamaktansa kendi adıma olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum.düzgün yazıyorum ve konuşuyorum.etmeyenleri uyarıyorum dinlemeseler de.yalnız piskolok sen sanırım bilinçli olduğumuzdan şüpheleniyosun bizim.bence bu sitede bu konuya önem verip konu açmamız bile biraz bilinçli olduğumuzun göstergesidir.Sümeyranın da dediği gibi bi amacımız var.ama sadece bizim bi amacımızın olması yetmiyo malesef.
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeSalı Tem. 14, 2009 12:10 pm

Bak arkadaşım eğer biLinçLi oLmadığımızı düşünüyosan bu senin fikrin kimse bişey diyemez sana..
Ama en azından buna küçücükte oLsa bi önem vermek, çaba göstermek biLe, hiç bişey yapmamaktan iyidir diye düşüyorum..
Sen istersen hiç umursama ki gördüğüm kadarıyLa öyLe yapıyosun, bırakta buna önem verenLer bişeyLer yapmaya çaLışsınn..
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeÇarş. Tem. 15, 2009 12:46 pm

berika ismimi bilme die o nick var zaten ;) çatmıyorum he yanlış anlama sakın UnutuLan Türkçe (!) 46176 ii niyetle söylüorum bunu tamamen
ben de bilinçliyim ve yapılabilecek bişe olsa bu konuda gerçekten yapardım ama sadece olmayacak duaya amin demeyi sevmediğimden uğraşmıyorum ama uğraşanlara da başarılar dilerim ;);)
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeÇarş. Tem. 15, 2009 1:48 pm

Teşekkür ederiz, başarıLar diLemesende ufacıkta oLsa bi başarımız oLacağını düşünüyorum..
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimePerş. Tem. 16, 2009 3:58 am

evet olmayacak olsa bile biz yine de uğraşmalıyız bence.
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeCuma Tem. 31, 2009 12:32 pm

sizin uğraşmak dediğiniz biri zıt bi fikir sürerse karşı çıkmak kimse bişe demezse yaptığınız bişe yok ki.ben bi fikir beyanında bulundum da bi kaç yazı yazıldı bu konuda gördüüm kadarıyla.uğraşıo musunuz sizce ? herhangi bi çalışma göremiorum..
!NuiSANcE!
Moderatör
Moderatör
!NuiSANcE!

Kadın
Nerdensn..?? : saNaNe!!!!!
Ruh Halin : bulduu ilk yerden atlıycak :)
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: Kalpsiz değilim...Sadece renksiz duygularım var....

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeCuma Tem. 31, 2009 1:31 pm

Biz en azından Türkçemizi doğru kullanmaya çalışıyoruz.Hiçbir şey yapmadan oturduğumuz yerden konuşmuyoruz!!!Birçok kişi bu konuda bilinçsiz olabilir ama biz(en azından ben) her ne kadar sayısı az da olsa bilinçli kesimin içinde yer almak istiyoruz.Fikirlerimizi beğenmiyor olabilirsin ama saygı duymak zorundasın...
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 01, 2009 6:04 am

sen benim dediğim türkçe kelimeleri bile doğru anlamlarıyla anlamıosun bence.saygı duymadığım yönünde bişi demiş miyim ben bak bakalım.kavga etmek için yer aramayın bence ya daha güzel olur sanki dimi ;)
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 01, 2009 7:07 am

arkadaşlar lütfen burada tartışmayalım.düşündüklerinizi yazmak tabi ki hakkınız ama kavga çıkmasın lütfen.birbirinizi anlayarak ve yumuşak şekilde tartışın (=
piskolok
yeni üye
yeni üye
piskolok

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 01, 2009 8:05 am

arkadaşına söle sen onu ;)
!NuiSANcE!
Moderatör
Moderatör
!NuiSANcE!

Kadın
Rep :

Kişisel

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 01, 2009 8:07 am

al işte kabak yine benim başıma patladı.ben sadece düşündüklerimi söyledim yanlış anlaşılmak istemiyorum amacım kavga etmek değil...
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 01, 2009 9:48 am

tamam anlıyorum ayşegül.artık kapansın lütfen burda bu konu.
!NuiSANcE!
Moderatör
Moderatör
!NuiSANcE!

Kadın
Rep :

Kişisel

MesajKonu: Geri: UnutuLan Türkçe (!)   UnutuLan Türkçe (!) Icon_minitimeC.tesi Ağus. 01, 2009 10:25 am

konu çoktan kapandı berikacım=)))

UnutuLan Türkçe (!)
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki
 Similar topics
-