Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eskiz.com

**eskiz**

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Dergimiz Kasım ayında sizinle...
üye bulana +50 rep anında (: üye bulmak kutsal görev * online üyeye gerçekten çok ihtiyacımız var lütfen üye bulmamıza yardımcı olun ~

Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!

+4
wiwi*
RoSeNiHaL
Sümeyra
8 posters
YazarMesaj
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Nerdensn..?? : Ankara
İş/Hobiler : Öğrenci^^
Fan Club : Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Untitl11
Ruh Halin : MutLu
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue400 / 900400 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Teşekkür : 5

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Empty
MesajKonu: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeCuma Haz. 20, 2008 4:39 am

Yıl: 1965
Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle akşam-ı şerifleriniz hayrolsun dedim..

Yıl: 1975
Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum,
yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle iyi akşamlar dedim..

Yıl: 1985
Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Netekim ne yapacağıma hükûm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra
kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle hayırlı akşamlar dedim..

Yıl: 1995
Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim..
Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle selâm dedim..

Yıl: 2006
Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben,
baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. Hav ar yu yavrum?

Yıl: 2026
Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. Hay beybi..

arkadaşLar hepinizden rica ediyorum Lütfen, diLimizi yozLaştırmayaLım...

bugün zaten üLkemiz git gide batıLaşmaya başLamışken, herşeyde, heryerde bi batı özentiLiği oLmuşken bari diLimizi, en önemLi varLığımızı, bizi biz yapan bu büyük hazineyi koruyaLım...

ben size tamamen imLa kuraLLarına göre yazın demiyorum, ama en azından biraz daha okunur yazın..

kısaLtmaLar, araya ''h, q, w...'' bu tarzda bizim aLfabemizde oLmayan sözcükLer ekLemeyin...

Lütfen, rica ediyorum hepinizden...!

biraz daha duyarLı oLaLım...
RoSeNiHaL
Üye
Üye
RoSeNiHaL

Kadın
Ruh Halin : ÜzGün
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue5 / 9005 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Teşekkür : 0

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: Ankara'da oturuyorum.Milli piyango anadolu lisesinde lise 3 ögrencisiyim.GS taraftarıyım..

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeÇarş. Haz. 25, 2008 1:32 pm

evet haklısın bende bu konuda kendimi düzeltmeye calşıyorum ama olmuo yaa:S
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı

Erkek
Nerdensn..?? : ankara
İş/Hobiler : bilg
Lakap...??? : ömo ,avatar ömer
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue0 / 9000 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeÇarş. Haz. 25, 2008 3:00 pm

:cheers: haklısn galiba dilimizi korumak büyük bi iş keşke bütün türkler bunu yapsa ve dilimizi en doğru biçimde kullansak
wiwi*
Admin
Admin
wiwi*

Kadın
Nerdensn..?? : Suomi~
İş/Hobiler : ..kitaplar^
Lakap...??? : prensess (:*
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue110 / 900110 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Teşekkür : 9

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: -Poe*'^

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeC.tesi Haz. 28, 2008 7:13 am

aa ben bunu biliyorumm

aslında gerçekten çok diikat eden biri idim.. ama şimdi evde internet olmayınca genelde acele giriyorum bunuda en iyi dicle biliyor (: ne yazacaksam hemen yazıp çıkmam gerekiyor bu yüzden pek dikkat edemiyorum gerçekten çok dikkat etmemiz gereken bir konu
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı

Erkek
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue0 / 9000 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeC.tesi Tem. 05, 2008 3:11 am

konuşurken normal konuşuyorum ama yazışmada takmıyom aslında
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue400 / 900400 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeC.tesi Tem. 05, 2008 3:14 am

zaten konuşurken nasıL anormaL konuşcaksın ki =D

beLki araya ingiLizce keLime katarak oLabiLir ama onuda [ kusura bakmayın söyLemem gerekiyo] batı özentisi tipLer kuLLanıyo...

bence önemLi oLan [ konuşmak kadar] yazmakta...
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı

Erkek
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeC.tesi Tem. 05, 2008 5:26 am

tamam o zaman
büdü
Forumun Gözdesi
Forumun Gözdesi
büdü

Kadın
Nerdensn..?? : ank
İş/Hobiler : müzik,öğrenci
Lakap...??? : büdü
Ruh Halin : MaNYaK
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 10:07 am

evet haklısınız.bu durumun nedeni de biraz televizyon.artık televizyonda kullanılan laflar dilimize yapışıyo(oha felan oldum gibi)...
elif
SüPeR MoD
SüPeR MoD
elif

Kadın
Nerdensn..?? : izmit
İş/Hobiler : emreaydın ile ilgili herşey hobim:D emreeeee aşkımsın:):):)
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue300 / 900300 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: mtvema video müzik ödülleri avrupanın en iyi sanatçısıs;EMREAYDINNNNNN=)))))MTV DEN ÖDÜL ALAN TEK TÜRK SANATÇI=)BİTANEMSİNNNN

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 10:22 am

eet çok haklısın...bende dahil olamak üzere birçok insan türkçemizi batırıyoruz...bu sanal alem ortamlarında kullandığımız dili malesef dilimize de taşımaya başladık.gerçekten çok kötü bir durum bu.bende bundan sonra dikkat edicem
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Fan Club : Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Cfgh_c10
Ruh Halin : bulduu ilk yerden atlıycak :)
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue100 / 900100 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Teşekkür : 7

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeCuma Tem. 25, 2008 6:41 am

arkadşlar forumumuzda çok rahatsız olduğumuz bir durum var herkes için söylemiyorum ama bazı arkadaşların yazısını okuyamıyoruz.büyük harf küçük harf karıştırıyolar ve türkçede hiç yazılmayan tipte yazılar yazılıyo.yani ya demek istiyosunuz yabancılaştırıp yha yazıyosunuz sonra bunu da geçip yah demeye başlıyosunuz.bu kadarı da fazla bence.k ler q ş ler s.hepimiz türküz ve türkçe konuşuyoruz ş yerine s kullanmak ne demek.bu kadarda batılılaşmayalım arkadaşalr.Türkçeyi katletmeyelim.böyle yazı yazan arkadşları da uyaralım lütfen
https://eskiz.4umer.com
yomi¨
Tema Görevlisi
Tema Görevlisi
yomi¨

Kadın
Nerdensn..?? : Lapland
İş/Hobiler : Çorap ve küpe koleksiyoncusu^-sanat+edebiyat
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue15 / 90015 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Teşekkür : 3

Kişisel
Kendinizi Tanıtın: pain brings art to life

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeCuma Tem. 25, 2008 6:54 am

evet kesinlikle. ne bu ya? kimi yazıları gerçekten okuyamıyorum. türkçeyi katletmek bi hava aracı değil. ben de harfi harfine düzgün konuşmuyorum belki ama bütün ünlüleri yok edip olur olmaz yerlere de h sıkıştırmıyorum. şleri sh, g,k,ğ leri q ya da vleri w yazmıyorum. bu arada o büyük harf çılgınlığı da ayrı bi komedi. türkçede yanlızca baş harfler büyük yazılır. "KelİMe" gibi bi kullanım bırak türkçeyi ben hiç bi dilde görmedim. her neyse bence de biraz özen gösterilmesi gerekiyor.
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Rep :
Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Left_bar_bleue100 / 900100 / 900Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeCuma Tem. 25, 2008 7:01 am

aslında büyük harf konusunda bazen başlıklarda bende karıştırıyorum ama mesaj yazarken gerçekten okuyamıyorum.bize diyosun ama kendinde yazıyosun dicekseniz hepsini değiştirebilirim.
ünlüleri yok etmede de haklısın gerçi bende çok fazla ünlüleri yok ederim ama hızlı yazdığımdan.bunlar zaten yabancılaştırmıyo pek ama hiç hoş durmuyo.her yere h koymak sanki türklüğünüzden utanıyosunuz ve bu yüzden koyuyomuşsunuz gibi.
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeÇarş. Tem. 30, 2008 3:06 pm

A, B, C, Ç, D, E, F, G, Ğ, H, I, İ, J, K, L, M, N, O, Ö, P, R, S, Ş, T, U, Ü, V, Y, Z.

arkadaşlar bizim aLfabemiz bu harfLerden ibaret, gördüğünüz gibi '' q, w, x'' gibi harfLer mevcut değiL...

Lütfen biz amerika'da yada ingiLtere'de yaşamıyoruz...

biz türk'üz, türkiye'de yaşıyoruz, türkçe konuşuyoruz ve Lütfen türk aLfabesinde yer aLan harfLeri kuLLanaLım..!

başka bi konu ise 'h' harfi..

nedir ki bu ''ya'' yazmak varken ''yha'' neyi, kime ispatLamaya çaLışıyoruz ki...

biz türküz arkadaşLar...bunu hissetmeye, hissettirmeyede en çok üLkemizin şu zor durumda ihtiyacı var..

ha diyosanız ki ben türk değiLim, türkçe'yi adam gibi kuLLanmak istemiyorum, buyrun söyLeyin, bizde anLayaLım n'oLdunu...

kısaLtmaLarda başka bi konu tabi...kısaLtmaLarLa gene çokta katLedilmiyo türkçe ama hoş oLmuyo yaa..

ama bazı kısaLtmaLarıda okumak için bayaa bi ter dökmek gerekiyo...
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeÇarş. Tem. 30, 2008 3:22 pm

çok haklısın sümeyra.kısaltmalar bence daha kolay yazmamız için ama hem kısaltma kullanıp hemde ya kelimesine h eklemek bigi bi çelişki de gerçekten ilginç
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!   Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...! Icon_minitimeÇarş. Tem. 30, 2008 3:26 pm

evet çok doğru bi noktadan yakaLadın =)

'' ya bugün çook yorucuydu ''
'' yha bgn çhook yorucuydu ''

ee ne fark var bu 2 cümLe arasında..

ikiside aynı uzunLukta..

sonuç oLarak iki cümLede de parmakLarınız aynı şekiLde yoruLacak, doğru düzgün yazmak varken niye böyLe bişey yapıyosunuz ki...!

Türkçe'mizi turkcheleştirmeyin...!
1 sayfadaki 1 sayfası