Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
ESKİZ'e hoşgeldinnn....
Bizden biri olmak için,ailemize katılıp hayatını yaşamak için...
HEMEN ÜYE OL!!! :)
Eskiz.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eskiz.com

**eskiz**

AnasayfaAnasayfa  KapıKapı  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Dergimiz Kasım ayında sizinle...
üye bulana +50 rep anında (: üye bulmak kutsal görev * online üyeye gerçekten çok ihtiyacımız var lütfen üye bulmamıza yardımcı olun ~

yazın nasıL besLenmeLiyiz?

4 posters
YazarMesaj
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Nerdensn..?? : Ankara
İş/Hobiler : Öğrenci^^
Fan Club : yazın nasıL besLenmeLiyiz? Untitl11
Ruh Halin : MutLu
Rep :
yazın nasıL besLenmeLiyiz? Left_bar_bleue400 / 900400 / 900yazın nasıL besLenmeLiyiz? Right_bar_bleue

Teşekkür : 5

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

yazın nasıL besLenmeLiyiz? Empty
MesajKonu: yazın nasıL besLenmeLiyiz?   yazın nasıL besLenmeLiyiz? Icon_minitimePaz Haz. 22, 2008 12:38 pm

Yaz aylarında tüketilen gıdalar hem yazı daha sağlıklı geçirmek hem de ideal kiloyu korumak açısından önemlidir. Ayrıca yaz aylarında tükettiğimiz meyve-sebzeler başta kanser, kalp ve sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, kabızlığın engellenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Yazın kalp hastalıklarının önlenmesinde çok önemli role sahip antioksidanlardan zengin meyve ve sebzelerin tüketilmesine de özen göstermeliyiz. Yeşil biber, maydanoz, çilek, erikte bol miktarda bulunan C vitamini, yumurta, süt ve türevleri, havuç, kayısı gibi besinlerde bulunan A vitamini ve tahin, kuru baklagil, fındık, badem gibi yağlı tohumlarda bol miktarda bulunan E vitamini antioksidandırlar. Bu gıdalar sıkça tüketildiğinde damar sertliğini, yani damarlardaki kireçlenmeyi önlemektedir. Örneğin, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyucu özelliği olan siyah üzümün bol bol tüketilmesini öneriyoruz.

YAZIN BESLENİRKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR?

* Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar, sakatatlar yerine; ızgara, buğulama, haşlama olarak hazırlanmış, yağı alınmış etler tercih edilmelidir.

* Bağışıklık sistemi ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmada görevli omega-3 yağ asitlerini içeren balık haftada iki kez tüketilmelidir.

* Kışa göre tabaklardaki yemek porsiyonları daha küçük olmalıdır.

* Kan şekerinin hızla yükselip hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlılar yerine dondurma veya sütlü tatlılar tüketilmelidir.

* Serinlemek için çok tüketilen gazlı, şekerli, kafein içeren içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, soda ve bol su içilmelidir.

Yazın ne kadar sıvı alınmalıdır?

Vücuttan ter yoluyla; sıvı, potasyum ve sodyum gibi birçok mineraller sürekli atılır. Sıcakların etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucunda bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri bile baş gösterebilir. Özellikle yaz aylarında terleme ile artan sıvı kaybını karşılamak amacıyla günde 2,5-3 lt su içilmelidir.
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı

Erkek
Nerdensn..?? : ankara
İş/Hobiler : bilg
Lakap...??? : ömo ,avatar ömer
Rep :
yazın nasıL besLenmeLiyiz? Left_bar_bleue0 / 9000 / 900yazın nasıL besLenmeLiyiz? Right_bar_bleue

Teşekkür : 0

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: yazın nasıL besLenmeLiyiz?   yazın nasıL besLenmeLiyiz? Icon_minitimeC.tesi Tem. 05, 2008 3:09 am

hıı tamam yaparım
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :
yazın nasıL besLenmeLiyiz? Left_bar_bleue400 / 900400 / 900yazın nasıL besLenmeLiyiz? Right_bar_bleue

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: yazın nasıL besLenmeLiyiz?   yazın nasıL besLenmeLiyiz? Icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 5:18 am

yap tabi :P ((:
dicle
Admin
Admin
dicle

Kadın
Fan Club : yazın nasıL besLenmeLiyiz? Cfgh_c10
Ruh Halin : bulduu ilk yerden atlıycak :)
Rep :
yazın nasıL besLenmeLiyiz? Left_bar_bleue100 / 900100 / 900yazın nasıL besLenmeLiyiz? Right_bar_bleue

Teşekkür : 7

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: yazın nasıL besLenmeLiyiz?   yazın nasıL besLenmeLiyiz? Icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 8:02 am

ya ben her yaz kilo veriorm ztn.bu yazda 2 kilo verdim ananem kızıp duruo hiç yemiosn die.ama herkes zayıflamışsın dio.bi de kışın daha az hareket ediorm ben sürekli ders çalışıosn sadece okula git gel o hareket istio.ama oturdukça daha çok yio insan.bi de yazın bisiklet sürüorm havuza gidiorm.bu sene gitmioz ama ben her tatile gidişimizde de 2 kilo veriorm sürekli yüzmekten.ve az yiorm artık acıkmıo karnım.tşkler sümeyra
https://eskiz.4umer.com
Sümeyra
Forumun Aşığı
Forumun Aşığı
Sümeyra

Kadın
Rep :

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: yazın nasıL besLenmeLiyiz?   yazın nasıL besLenmeLiyiz? Icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 8:06 am

önemLi değiL canım* ((:

ya yazın çok su kaybediLdiği için doğru daha çok kiLo verirsin ama bazıLarıda buluyo açık büfeyi ye babam ye yazın nasıL besLenmeLiyiz? 46176 sonra nasıL kiLo vericem diye uğraşıp duruyoLar yazın nasıL besLenmeLiyiz? 46176
berika
SüPeR MoD
SüPeR MoD
berika

Kadın
Fan Club : yazın nasıL besLenmeLiyiz? Cfgh_c10
Ruh Halin : normale döndü (:
Rep :
yazın nasıL besLenmeLiyiz? Left_bar_bleue140 / 900140 / 900yazın nasıL besLenmeLiyiz? Right_bar_bleue

Teşekkür : 3

Kişisel
Kendinizi Tanıtın:

MesajKonu: Geri: yazın nasıL besLenmeLiyiz?   yazın nasıL besLenmeLiyiz? Icon_minitimePaz Tem. 20, 2008 8:02 am

dicle demiş ki:
ya ben her yaz kilo veriorm ztn.bu yazda 2 kilo verdim ananem kızıp duruo hiç yemiosn die.ama herkes zayıflamışsın dio.bi de kışın daha az hareket ediorm ben sürekli ders çalışıosn sadece okula git gel o hareket istio.ama oturdukça daha çok yio insan.bi de yazın bisiklet sürüorm havuza gidiorm.bu sene gitmioz ama ben her tatile gidişimizde de 2 kilo veriorm sürekli yüzmekten.ve az yiorm artık acıkmıo karnım.tşkler sümeyra

tam tersi yazın kiLo aLıyorum kışın veriyorum... yazın nasıL besLenmeLiyiz? 46176

yazın nasıL besLenmeLiyiz?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-